Türk bilim insanı Öz Yılmaz’a ABD’de onur ödülü

Türk bilim insanı Öz Yılmaz’a ABD’de onur madalyası verildi.

Türk bilim insanı Jeofizik Mühendisi Öz Yılmaz, memleketler arası bilim topluluğunda jeofizik mühendisliğinin itibarlı kurumlarından biri olan Amerikan Milletlerarası Jeofizik Teşkilatı’nın en büyük mükafatı, ‘Maurice Ewing Madalyası’ ile ödüllendirildi.

Aynı vakitte Yılmaz, Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyeliğine seçildi.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi üyesi de olan Yılmaz, 1966 yılında üniversite tahsili için gittiği ABD’de 30 yıl süren bilimsel çalışmalarının yanı sıra meslek hayatında, sismik dataların bilgisayarda işlenmesine yönelik geliştirdiği yepyeni prosedürler ve birkaç jenerasyon boyunca eğitiminde gösterdiği liderlik rolüyle mükafata bedel bulundu.

Evli ve bilgisayar mühendisi 1 çocuk sahibi olan Yılmaz, Muğla’nın Datça ilçesinde açıklamalarda bulundu.

Atatürk’ün 1935 yılında Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nü kurdurmasından sonra Avrupa imtihanlarını kazanan Yılmaz’ın; sismik bilgilerle yer altının imajını net, gerçek, emniyetli, süratli ve ekonomik formda bilgisayarlara aktarılmasını sağlayan çalışmaları bulunuyor.

’30 YIL SONRA TÜRKİYE’YE DÖNDÜM’

İzmir’in Urla ilçesinde yaşayan Öz Yılmaz, 28 Ağustos’ta, ABD’nin Houston kentinde düzenlenecek merasimle ‘Maurice Ewing Madalyası’nı, 1 Ekim’de ise Washington DC’de Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyelik diplomasını alacak.

Liseden mezun olduktan sonra yüksek tahsil için ABD’ye gittiğini anlatan Yılmaz, “Ardahan’da 1949 yılında doğdum. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olduktan sonra Türkiye Petrolleri’nin bursuyla ABD’ye yüksek tahsilimi yapmak üzere gittim. Jeofizik kolunda lisans, lisansüstü ve doktora yaptım. Daha sonra uzun yıllar petrol sanayisinde sismik metotla petrol ve doğal gaz arama konusunda türlü şirketlerde çalıştım. 30 yıl sonra Türkiye’ye döndüm. Son 20 yıldır petrol ve doğal gaz aramalarına ek olarak jeofiziğin zelzeleye yönelik taban etütleri için projeler yaptım” diye konuştu.

ABD Memleketler arası Jeofizik Teşkilatı’nın en yüksek mükafatı olan, ‘Maurice Ewing Madalyası’yla ilgili açıklama yapan Yılmaz, Teşkilatın 100 yıllık tarihinde bu ödül şimdiye kadar yalnızca 44 bireye verilmiştir” tabirlerini kullandı.