Yüzde 40’lık maaş zammını alan vekiller üç aylık tatile girdiler!

TBMM, milletvekillerinin hacca gitmesi üzerine bir hafta erken kapandı. Maaşları 40 bin liradan 56 bin liraya yükselen milletvekilleri, tatile çıktı.

AKP MKYK’da “7 Temmuz’a kadar gündemdeki teklifleri görüşüp tatile girelim” görüşü benimsendi. Lakin bu yıl hacca giden AKP’li vekil sayısı çok olunca Meclis de erken kapandı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran Meclis harikulâde toplantıya çağırılmazsa, 1 Ekim’e kadar çalışmayacak.

EKİMDE GÜNDEM YOĞUN

İki hafta evvel yapılan AKP MKYK toplantısında TBMM’nin tatile gireceği tarih görüşüldü. Bayram öncesi 7 Temmuz 2022 tarihinde tatile çıkılması görüşü benimsendi.

Ancak beklenmeyen bir durum yaşandı. Geçen sene pandemi nedeniyle hacca gidemeyen ve 2023 seçimleri öncesinde milletvekili olarak son kere hac farzını yerine getirmek isteyen onlarca AKP’li vekil, Suudi Arabistan’a gitti.

Bazı düzenlemelerin muhalefetle uzlaşı gerektirmesi, ayrıyeten kimi teklif görüşmelerinde kâfi çoğunluğu bulamayacağı telaşı yaşayan AKP, Meclis tatilini öne çekti.

Aralarında ‘sansür yasası’ olarak bilinen Toplumsal Medya düzenlemesinin de olduğu birçok kanun teklifi görüşmeleri ekim ayına bırakıldı.